
Pienellä pandan pennulla on tylsää - aloittaa ajankulukseen "sodan" aitausta siivoavaa hoitajaa vastaan
Ihmiset rakastavat pandoja ja pitävät niitä todella suloisina ainutlaatuisen ulkonäön vuoksi, mutta myös niiden käytöksen vuoksi, etenkin pieninä. Tästä hyvänä esimerkkinä ovat nämä pandakeskuksen pienet riiviöt.
Kiinan Chengdussa sijaitsee isopandojen suojelu- ja tutkimuskeskus, Chengdu Panda Base, joka perustettiin vuonna 1987 ja se aloitti toimintansa 6 pelastetun villipandan kanssa. Vuoteen 2008 mennessä, keskuksessa oli nähty 124 synnytystä ja pandojen kanta oli kasvanut jo 83 yksilöön.
Pandakeskus julkaisee iPanda Live- lähetystä ja se on tuottanut valtavan määrän videoita, tarkoituksena lisätä ihmisten tietoisuutta näistä upeista eläimistä ja niiden suojelun tärkeydestä.
Organisaatio tekee tiivistä yhteistyötä monien eri yliopistojen ja eläintarhojen kanssa ympäri maailman ja esimerkiksi Atlantan eläintarhassa on keskukselta lainassa kaksi pandaa, jotka ovat lisääntyneet ja tuottaneet jo viisi jälkeläistä.
Keskuksen henkilökunta tekee hyvin tärkeää työtä tämän uhanalaisen upean eläimen suojelun eteen. Ja oheisesta videosta päätellen, työ ei koskaan ole tylsää puurtamista, sillä pienet pandanpoikaset voivat olla melkoisia riiviöitä!
Oheisella videolla pääsemme näkemään, kuinka Meng Lan- niminen pandanpoikanen on päättänyt "auttaa" hoitajaa siivoamaan aitausta. Tosin hoitajan mielestä panda voisi siirtää energiansa muuhun kuin "auttamiseen".
Katso itse tämä suloinen video ohesta ja jos se sai sinutkin hymyilemään, muista jakaa se ystävillesi!