
Löydätkö kuvasta oravien keskellä piilottelevan hiiren alle 10 sekunnissa?
Erilaiset kuva-arvoitukset ja optiset illuusiot ovat hyviä siitä, että ne aktivoivat aivoja ja monet ihmiset rakastavat haastaa itseään näiden avulla. Tässä on jälleen yksi hauska kuva-arvoitus!
Lastenkirjojen kuvittajan Gergely Dudáksen, alias The Dudolfin töistä pitävät monet. Hän on myös tehnyt tämänkertaisen kuva-arvoituksen, jossa on hyvin yksinkertainen tehtävänanto: etsi kuvasta hiiri 10 sekunnissa. Se on kuitenkin helpommin sanottu kuin tehty, sillä hiiri piilottelee oravien seassa!
Kaikki Dudáksen haasteet ovat ainutlaatuisia ja löytyvät taiteilijan omilta kotisivuilta, sosiaalisesta mediasta ja hänen kirjoistaan. Kaikki tehtävät varioivat vaikeustasossaan, joten niistä on löydettävissä jokaiselle jotain, olit sitten vasta-alkaja tai jo mestari kuva-arvoitusten ratkaisemisessa.
Tämä ei ole ihan vaikeimmasta päästä taiteilijan haasteista, mutta se ei tarkoita kuitenkaan helppoa. Jos haluat tehdä siitä haastavamman, aseta itsellesi aikarajaksi 10 sekuntia.
Selviätkö haasteesta?
Löydät kuva-arvoituksen alta, lykkyä tykö! Jos tarvitset helpotusta, klikkaa oikealla olevaa nuolta niin löydät oikean vastauksen!