
Koala aiheuttaa suman moottoritiellä, ennen kuin se pelastetaan - tämän jälkeen eläin valtaa pelastajan auton
Koalat elävät vapaana Australian luonnossa, vaikka niitä onkin paljon vähemmän nykyään viime vuoden hirvittävien metsäpalojen seurauksena. Reilu viikko sitten eräs vaelteleva koala aiheutti häiriötä moottoritiellä Adelaidessa. Eläin sai aikaan kolarin ja valtavan ruuhkan, kunnes eräs kuljettaja pelasti sen tapahtumapaikalta. Nainen sai myös hauskan muiston tilanteesta, kun koala päätti ottaa hänen autonsa haltuun!
Helmikuun 8, tapahtui kolari moottoritiellä Adelaiden kupeessa. Kyseessä on hyvin vilkkaasti liikennöity tie, etenkin juuri aamun ruuhka-aikaan. Yllättäen eräs kuljettaja jarrutti äkillisesti ja tukki tien aiheuttaen peltikolarin ja tien ruuhkautumisen. Syynä äkkijarrutukselle oli tiellä seikkaileva koala.
Autoruuhkassa oli myös Nadia Tugwell. Kun hän nousi autostaan ulos, hän huomasi koalan. Hän kertoi The Guardian- sivustolle: "Näin erään naisen juoksevan sen perässä, hän yritti pyydystää sitä huovalla."
Hän päätti auttaa naista ja he saivatkin kiinni häiriköijän ja laittoivat sen Nadian auton peräkonttiin. Hän soitti nopeasti eläintensuojeluorganisaatioon ja jäi odottamaan pelastajien saapumista.
Koalan seikkailu ei päättynytkään siihen, sillä se onnistui vapauttamaan itsensä peräkontista ja päätti tutkia tarkemmin autoa. Nadia kertoi ABC- sivustolle: "Istuin kuljettajan paikalla, kun tunsin yllättäen kosketuksen olkapäälläni. Käännyin katsomaan ja siinä oli koala yrittämässä ahtautua päätuen ja ikkunan välistä tullakseen eteen. Minun paikalleni."
Koska kyseessä oli villieläin, Nadia päätti poistua varovasti autosta. Hän kuitenkin kuvasi tämän huvittavan tilanteen, kun koala asettautui hetkeksi jopa ratin taakse, aivan kuin aikoen karauttaa vapauteen Nadian autolla!
Onneksi kaikki kuitenkin päättyi onnellisesti koalan seikkailujen osalta, sillä pelastajat tulivat hakemaan sen ja vapauttivat sen takaisin luontoon, hieman turvallisempaan paikkaan tietenkin.
Katso itse huvittava video liikenneruuhkan aiheuttaneesta koalasta, joka suunnitteli myös auton valtaamista!